Pomoc: Alkoholizm, Lekomania, Narkomania; Forum : Zapobieganie Przemocy W Rodzinie - Pomoc: Alkoholizm, Lekomania, Narkomania; Forum

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Zapobieganie Przemocy W Rodzinie Z Karabinem Na Ulice

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   ~gabriel 

  • PipPipPip
  • Grupa: Members
  • Postów: 35
  • Rejestracja: 17-czerwiec 11

Napisano 18 czerwiec 2011 - 12:27

Zapobieganie przemocy w rodzinie ma ogromne znaczenie dla przyszłości społeczeństwa.
Dziecko, które doświadcza przemocy w rodzinie, uczy się poprzez modelowanie. Uczy się, że można bić, oraz że można bić słabszych od siebie. Zaatakowane zwierzę reaguje postawą „walcz albo uciekaj”. Dziecko, które doświadcza krzywdzenia ze strony swoich najbliższych nie jest w stanie zachować się w ten sposób. Przeżywa poniżenie, cierpienie, żal, ogromne poczucie krzywdy, których nie może wyrazić, ponieważ sprzeciw wobec rodziców nie jest akceptowany społecznie. Tłumione uczucia znajdują ujście dopiero po latach, w depresjach, próbach samobójczych, zachowaniach przestępczych, a często też agresji przejawianej w stosunku do innych, w tym też własnych dzieci.
Kiedyś to dziecko dorośnie i nie będzie umiało dać innym nic poza cierpieniem. A może wyjdzie z karabinem na ulicę, żeby oddać światu z nawiązka swój ból i poniżenie?

Przemoc domowa jest przemocą generacyjną, trwa przez wiele pokoleń. Dorosłe już dzieci przekazują jej stosowanie swoim dzieciom, a te przenoszą ją na młodsze pokolenia.
Wszechstronne, interdyscyplinarne zapobieganie przemocy w rodzinie już teraz wydaje się być w konsekwencji strategią bardziej skuteczną i tańszą, niż wieloletnie utrzymywanie placówek – schronisk dla ofiar przemocy, jak również miejsc w zakładzie karnym, dla sprawców przemocy.

Wszechstronna rozbieżność poradnictwa, a interdyscyplinarne działania to nie to samo. O ile pierwsza strategia jest odwiedzaniem kolejnych instytucji z osobna, powtarzaniem opowiadania powracającej traumy ofiary zmuszając ją do kolejnych przeżyć post traumatycznych, o tyle strategia interdyscyplinarnych działań jest szybsza i o wiele skuteczniejsza. A tymi zajmują się jednostki Opieki Społecznej. Ośrodki Interwencji Kryzysowej są najbardziej znanymi jednostkami takich działań. I jeśli ja osobiście miałbym klienta/pacjenta skierować dokądkolwiek z problemem przemocy, poleciłbym z pewnością taki Ośrodek. Istnieje ogromne zapotrzebowanie na takie Centrum Kryzysu Psychologicznego, a tymczasem irytują mnie wiadomości, o kolejnych zamykanych Ośrodkach/Centrach lub ubożeniu funduszy pokrywających ich działania. Więc dalszy Apel, a niedopisany, kieruję do Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej...

Udostępnij ten temat:


Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych