Pomoc: Alkoholizm, Lekomania, Narkomania; Forum : Testy odnośnie uzależnienia od alkoholu - Pomoc: Alkoholizm, Lekomania, Narkomania; Forum

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Testy odnośnie uzależnienia od alkoholu

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   Anna 

• PipPipPip
  • Grupa: Members

Napisano 26 maj 2011 - 16:25

Najbardziej rozpowszechnionym testem przesiewowym przeznaczonym do wstępnego rozpoznania uzależnienia od alkoholu lub problemowego picia alkoholu jest test MAST. Warto pamiętać, że test ten nie stawia diagnozy, informuje jedynie o zwiększonym ryzyku uzależnienia. Dostępny jest do zrobienia pod adresem:
Mój odnośnik[/url]http://www.cpp.info....ex.php?go=mast1

Innym testem informującym o problemie uzależnienia jest Test CAGE

Test ten składa się zaledwie z 4 pytań. Odpowiedź twierdząca na którekolwiek z nich wskazuje na konieczność przeprowadzenia pogłębionej analizy problemu uzależnienia. Jeśli szczera odpowiedź na jeden z podpunktów brzmi „TAK” to jest to sygnał, że powinieneś zgłosić się z tym problemem do specjalisty.
Czy jestem alkoholikiem - pytania

Czy zdarzyły się w Pana(i) życiu takie okresy, kiedy odczuwała Pan(i) konieczność ograniczenia swego picia?

Czy zdarzało się, że różne osoby z Pana(i) otoczenia denerwowały Pana(ią) uwagami na temat Pana(i) picia?

Czy zdarzyło się, że odczuwał(a) Pan(i) wyrzuty sumienia lub wstyd z powodu swego picia?

Czy zdarzało się Panu(i), że rano po przebudzeniu pierwszą rzeczą było wypicie alkoholu dla uspokojenia nerwów lub postawienia się na nogi?
Wynik pozytywny wskazuje jedynie na duże prawdopodobieństwo istnienia problemu alkoholowego.

Bardzo dobrym testem przesiewowym jest test AUDIT. aby go wypełnić, trzeba najpierw zapoznać się z pojęciem porcja standardowa alkoholu.
Wytłumaczenie pojęcia jak również test dostępny jest na stronie:
Mój odnośnik

Udostępnij ten temat:

Strona 1 z 1