Pomoc: Alkoholizm, Lekomania, Narkomania; Forum : Przemyślenia I Piciorys Wit-Kac-Ego 1 - Pomoc: Alkoholizm, Lekomania, Narkomania; Forum

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Przemyślenia I Piciorys Wit-Kac-Ego 1

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   Marek 

• Grupa: Moderators

Napisano 14 kwiecień 2012 - 07:41

Wit-kcy od młodych moich lat, gdy mieszkałem jeszcze w Nowym Targu był moją inspiracją. Wówczas mało się o nim mówiło i mało pisało- myślę, że i mało wiedziano. Zaprezentyję z książki "Narkotyki niemyte dusze" fragmenty o alkoholizmie:

częsć 1

ALKOHOL (C2H5OH + 5H2O)

Tyle o tym nieszczęsnym alkoholu jest już napisane, że niedobrze się robi, gdy się w tej sprawie- „dotyka pióra", jak mówił (negatywnie zresztą) w pewnym wywiadzie Ferdynand Goetel. Cóż robić -coś powiedzieć w tej materii trzeba, gdy się wypiło w przeciągu piętnastu lat „niemało" hektolitrów tego płynu i-posiada się taką wiedzę co do jego tak dodatnich, jak i ujemnych skutków. Jestem za absolutną prohibicją (to znaczy tak co do wina, jak i piwa. Alkoholicy urodzeni „wódczani" będą pić piwo i wino, tylko w szalonych ilościach. A reszta rozpije się też powoli podlegając jeszcze powolnym skutkom działania ubocznych składników tych napoi, prócz zatrucia samym alkoholem. Zresztą piwo i wino w 95% to tylko wstęp do „stiffdrinków", czyli po prostu wódy), ale muszę przyznać, że czasami, mimo że można by się ostatecznie bez niego obejść, alkohol załatwia mnóstwo nieporozumień, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Według mnie powinien jedynie być dozwolony, do czasu, artystom i literatom, którzy wiedzą z absolutną pewnością, że w krótkim czasie mogą się „wyprztykać" i że bezwzględnie bez pomocy alkoholu nic by wartościowego nie stworzyli. Ale ten problemat wobec nieistotności literatury, która zaczyna kończyć się w naszych czasach (o czym obszernie gdzie indziej), i końca sztuki, który nawet zdaje się dla największych gigantów optymizmu przestaje być mitem, traci także na swej pozornej już jadowitości.

Co komu po tym i czy warto, aby nawet artyści truli się narkotykami, wobec tego, że ich ostatnich podrygów formalnych nikt już naprawdę nie potrzebuje.

A w innych sferach jeśli nie doraźnie, to w każdym razie na przestrzeni już paru lat daje alkohol;, skutki psychiczne tak ujemne, że odruchem każdego szanującego się człowieka i społeczeństwa powinna być absolutna (nawet małe piwo wykluczone!!!) abstynencja i prohibicja.

I niech nie gadają alkoholicy tzw. „umiarkowani" (najgorszy gatunek) o zwiększeniu potrzeb na inne narkotyki, o „zdrowotności” małych dawek, o konieczności używania sfałszowanych produktów itp. bzdurach. W ten sposób żadna wielka idea nie byłaby nigdy wprowadzona w życie. Tylko ostre postawienie kwestii przez małą grupę ludzi umożliwia powolne filtrowanie się przemian w bezwładne cielska społeczeństw. Ale następnie tylko zorganizowana akcja może utrwalić choćby w części dobre skutki i rozpuścić skoncentrowaną ideę w rozczyn, z początku słaby, którego siła będzie jednak wzrastać stale, w miarę ciągłego, wytężonego działania. Umiarkowanie postawiona kwestia skazana jest z góry na zagładę. Świat posuwa się, naprzód (względnie w tył w pewnych sferach) skokami i bez rewolucji w najszerszym znaczeniu bylibyśmy dotąd w okresie totemizmu, magii i ludożerstwa.

Może bylibyśmy szczęśliwsi — kto wie?

Alkohol i inne moje uzależnienia dawały mi złudzenie, że wszystko jest w porządku!!!

Nigdy nie wiesz, od czego jesteś uzależniony, dopóki sobie tego nie odmówisz.

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   Przemek King 

• PipPipPipPipPip
  • Grupa: Members

Napisano 21 kwiecień 2012 - 10:25

Zastanawiam się skąd Witkacy tyle wiedział o chorobie.
Mineło przecież tyle lat od jego śmierci(1939)a to co pisze jest pełne sensu i wglądu.
Z zaciekawieniem będę śledził dalsze rozdziały jego spostrzeżeń i doświadczeń.
Sam jestem autorem moich problemów

Udostępnij ten temat:

Strona 1 z 1