Pomoc: Alkoholizm, Lekomania, Narkomania; Forum : Hazard - Pomoc: Alkoholizm, Lekomania, Narkomania; Forum

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
 • Nie możesz napisać tematu
 • Nie możesz odpowiedzieć

Hazard

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   FENIKS 

 • PipPip
 • Grupa: Members
 • Postów: 22
 • Rejestracja: 02-kwiecień 12

Napisano 09 kwiecień 2012 - 16:55

Jakoś nikt tu nie pisze o hazardzie. może ja zacznę to się trochę odstresuję. Drogi administratorze wprowadź trochę tematów głównych , łatwiej będzie coś zacząć.
Piłem z dwóch powodów : żeby być tym, kim nie byłem i nie być tym kim byłem.

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   Marian 

 • PipPipPip
 • Grupa: Members
 • Postów: 38
 • Rejestracja: 22-marzec 12

Napisano 09 kwiecień 2012 - 17:55

Byłem na terapii z hazardzistą- to właściwie taka sama choroba. Ten chłopak tak samo kombinował jak ja. Nie do pomyślenia.
Stosuj a nie analizuj

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   Bodzio NA 

 • PipPip
 • Grupa: Members
 • Postów: 16
 • Rejestracja: 02-wrzesień 15

Napisano 12 wrzesień 2015 - 12:40

Patrząc na zjawisko hazardu w podobny sposób, jak na uzależnienia od substancji psychoaktywnych (alkohol, leki, narkotyki), można powiedzieć, że „substancją uzależniającą” jest w tym przypadku pieniądz i dlatego można zaryzykować twierdzenie, że wprawdzie hazardziści nie nadużywają substancji, jednak nadużywają pieniędzy i dlatego jest to prawdopodobnie jedno z najdroższych uzależnień.

Hazard, podobnie jak inne uzależnienia behawioralne, nie jest niestety powszechnie postrzegany jako poważny problem dla zdrowia publicznego, chociaż jego koszty zdrowotne i społeczne są duże zarówno dla jednostki, jak i dla społeczeństwa. Wiadomo bowiem, że jest źródłem licznych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym (m.in. bezsenności, depresji, myśli i zamachów samobójczych, sięgania po substancje psychoaktywne) oraz fizycznym (np. bólów głowy, zaniedbania odżywiania się czy higieny osobistej), problemów rodzinnych i małżeńskich (np. konfliktów, separacji, rozwodów, zaniedbywania dzieci, przemocy psychicznej i fizycznej, współuzależnienia), problemów finansowych (np. zadłużenia, utraty dochodów, bankructwa), problemów zawodowych (np. absencji w pracy, zmniejszenia wydajności, utraty pracy) i z nauką oraz licznych problemów prawnych (np. aresztu, spraw karnych z powodu kradzieży, oszustw itp.).

Istnieją różne klasyfikacje hazardu. Można wyróżnić hazard rekreacyjny (rozrywka, forma spędzania wolnego czasu), hazard ryzykowny (negatywne skutki grania są jeszcze na tyle małe, że gracz potrafi sam się z nimi uporać), hazard problemowy (pojawiają się już pierwsze poważniejsze negatywne konsekwencje grania) i wreszcie hazard patologiczny (uzależnienie z wszelkimi jego konsekwencjami).

Patologiczny hazard polega na często powtarzającym się uprawianiu hazardu, który przeważa w życiu człowieka, ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych i rodzinnych. Definicja ta nie obejmuje nadmiernego uprawiania hazardu przez pacjentów maniakalnych, hazardu i zakładania się bliżej nieokreślonego oraz hazardu uprawianego przez osoby z zaburzeniami osobowości typu dysocjacyjnego (zob. Osobowość).

Dla wielu osób siłą napędową patologicznego hazardu jest potrzeba przeżywania silnego napięcia, jakie pojawia się podczas gry. Wygrana zwiększa poczucie mocy i popycha do dalszej gry. Przegrana powoduje zmniejszenie szacunku do siebie i poczucia kontroli oraz niejednokrotnie żądzę odzyskania straty, a te z kolei stymulują do poszukiwania komfortu psychicznego w kolejnych grach.

Wpływ na rozwój uzależnienia od hazardu mają, podobnie jak w przypadku wielu innych uzależnień, czynniki biologiczne, psychologiczne, duchowe i społeczne (środowiskowe). Wśród czynników biologicznych ryzyko rozwoju patologicznego hazardu zwiększa małe stężenie serotoniny, w związku z większymi predyspozycjami do zachowań ryzykownych. Zaobserwowano też, że osoby przyjmujące niektóre leki działające na układ dopaminergiczny, a stosowane w chorobach związanych z niedoborem neuroprzekaźnika – dopaminy (np. choroba Parkinsona czy zespół niespokojnych nóg), mają większe skłonności do uprawiania hazardu. Potwierdza to rolę dopaminy w rozwoju patologicznego hazardu, m.in. ze względu na jej wpływ na układ motywacyjny. U niektórych patologicznych hazardzistów stwierdzano zmniejszone stężenie noradrenaliny. Z badań wynika także, że wpływ na rozwój patologicznego hazardu mogą mieć zarówno stany hiper aktywności, jak i hipo aktywności obszarów mózgu związanych z układem opioidowym (tzw. układu pozytywnego wzmocnienia, „układu nagrody”).

Autorzy badań wykazali, że dzieci hazardzistów są 2–4 razy bardziej narażone na rozwój uzależnienia od hazardu, a hazardowe granie ojca zwiększa ryzyko rozwinięcia się uzależnienia u dziecka bardziej niż hazardowe granie matki.

Badacze zwracają również uwagę na kolejne czynniki i wydarzenia, które ułatwiają uzależnienie się. Do najczęściej wymienianych należą: przypadkowa duża wygrana, skłonność do innych uzależnień, tendencja do impulsywnych zachowań, uzależnienia w rodzinie, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem czy negatywnymi emocjami, utrzymujący się dłużej pogorszony nastrój, samotność, poczucie pustki i nudy oraz problemy finansowe. Stwierdzono, że większość patologicznych hazardzistów miała wzór do naśladowania, bowiem jako nastolatki stykali się z osobami uzależnionymi od hazardu. Wpływ na rozwój uzależnienia ma także dostępność (większe możliwości uprawiania hazardu), odczuwanie pobudzenia (podniecenia) podczas grania oraz zniekształcenia poznawcze dające złudne poczucie kontroli nad grą. Jednocześnie autorzy badań wykazali, że mniejszą szansę na rozwój problemowego hazardu mają osoby, które są dobrze wykształcone, nie palą, a alkohol piją w sposób umiarkowany.

Udostępnij ten temat:


Strona 1 z 1
 • Nie możesz napisać tematu
 • Nie możesz odpowiedzieć

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych