Pomoc: Alkoholizm, Lekomania, Narkomania; Forum : Wywiad Z Pacjentem I Rodziną - Pomoc: Alkoholizm, Lekomania, Narkomania; Forum

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Wywiad Z Pacjentem I Rodziną

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   Marek 

• Wyświetl blog
  • Grupa: Moderators

Napisano 02 kwiecień 2012 - 13:01

Z mojego doświadczenia widzę, że jest to niesamowicie ważna sprawa. Często rodzina i pacjent w sytuacji konieczności leczenia często nie mówią to co czują z rożnych powodów np: lęku, obaw, zmęczenia długotrwałym stresem.....Ocena ich punktu widzenia jest często nietrafna. Zarzekają się, że pomagaja ostatni raz. Nie chcą tego dalej przeżywać i pełni nieufności nie chcą zdeklarować się na cokolwiek. Mają dużo żalu, pretensji do chorego, który kolejny raz zawiódł ich oczekiwanie i zaufanie. Często się zdarza, że po podjęciu przez chorego terapii ich stanowisko szybko ulega zmianie i "winy" zostają wybaczone. Uzależniony bierze po uwagę, że albo leczenie albo cierpliwość szybko się skończy. Większość nie robi tego kroku dla siebie, lecz dla ochrony swojej pozycji zarówno w domu jak i pracy czy firmie. Chory najczęściej w jakiś sposób jest przymuszony do terapii, ma wątpliwości czy jest chory, lub czy terapia mu pomoże. Wsparcie wówczas jest bardzo ważne. Nie można obrażać się na kogoś kto jest chory. Na późniejszych warsztatach rodzina chorego może się dowiedzieć jak pomagać a jak stawiać granice. Jeżeli chory weźmie odpowiedzialność za siebie i zmieni postępowanie, uwolni się od wszechobecnego nieszczącego go uzależnienia wówczas haos w rodzinie zastąpi spokój i wszyscy będą szczęśliwi

Alkohol i inne moje uzależnienia dawały mi złudzenie, że wszystko jest w porządku!!!

Nigdy nie wiesz, od czego jesteś uzależniony, dopóki sobie tego nie odmówisz.

Udostępnij ten temat:

Strona 1 z 1