Pomoc: Alkoholizm, Lekomania, Narkomania; Forum : Pierwszy Wywiad Rodzinny - Pomoc: Alkoholizm, Lekomania, Narkomania; Forum

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Pierwszy Wywiad Rodzinny Systemowa Terapa Rodzin

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   ~gabriel 

• PipPipPip
  • Grupa: Members

Napisano 30 lipiec 2011 - 13:26

Jeśli mamy współpracować z rodziną w której występuje problem choroby alkoholowej, należy założyć, iż powinniśmy przekonać rodzinę o koniecznych dwóch terapiach. Nie tylko rodzinnej ale przede wszystkim – równoległej – indywidualnej, obejmującą osobę uzależnioną.
Pierwszy wywiad rodzinny ma decydujące znaczenie dla postawienia hipotez, aby móc udać się w podróż w poszukiwaniu źródła. W przypadku rodziny w której występuje problem alkoholowy rozpoznane problemu jest znacznie uproszczone. Nie wolno jednak zapomnieć o tym, iż na przestrzeni lat w zmaganiu się z tym problemem, w rodzinie będą występować inne, towarzyszące zaburzenia/dysfunkcje zrodzone przez chorobę alkoholową, zarażającą swymi „mackami” pozostałych członków rodziny. Najczęściej spotykane to: depresje, współuzależnienie, przemoc domowa (fizyczna, psychiczna, seksualna), nerwice, zaburzone relacje wewnątrzrodzinne lub ich brak, lekomania, problemy wychowawcze, kryzys egzystencjalny, próby samobójcze, zdrady małżeńskie i inne, jako że choroba alkoholowa wyniszcza każdy obszar życia jednostki i jego najbliższych.
Wywiad rodzinny powinien być przeprowadzony w obecności wszystkich członków rodziny zamieszkujących razem i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe. Jeśli jest to „niemożliwe”, wywiad przeprowadzamy z osobą zgłaszającą. Istnieją subtelne różnice w przeprowadzaniu wywiadu rodzinnego w przypadku terapeuty zajmującego się terapią w paradygmacie psychodynamicznym, systemowym czy behawioralno - poznawczym. Jednak jest jeden cel: Jak najtrafniejsza diagnoza, konstrukcja strategii programu terapeutycznego i modyfikacja przebiegu programu w trakcie terapii wraz z nowo pojawiającymi się wątkami problematyki funkcjonowania rodziny, ujawniającymi się w trakcie pracy z terapeutą.
Często klienci/pacjenci uważają farmakoterapię za wystarczającą, zapominając o tym, iż farmakoterapia łagodzi (nie leczy) objawy, natomiast nie zajmuje się źródłem występujących problem ów. Temu służy właśnie terapia.
Nie powinienem, nie mogę i nie chcę opisywać tutaj wszystkich aspektów pierwszego wywiadu rodzinnego z uwagi na dobro przyszłych potencjalnych uczestników terapii, zaznaczając równocześnie wszystkim czytającym ten post, dla przypomnienia, iż to terapeuta często jest tą osobą, która jako jedyna pozostała mu jako „nadzieja” w powrocie do „normalności” Należy więc głęboko zaufać temu, co usłyszy na terapii i podczas wywiadu rodzinnego a kluczem do sukcesu jest jego szczerość. To fundament pod trafne poprowadzenie terapii.
Coś co skrywamy, co nas zawstydza lub czego nie jesteśmy świadomi, usłyszymy od członka rodziny na wywiadzie rodzinnym. Temu służą tzw. pytania cyrkularne.
Wpływ zachowań jednego członka rodziny wpływa na zachowania i funkcjonowanie pozostałych osób w rodzinie, a uzależnienie od środków psychoaktywnych jak każde inne uzależnienie, zawęża ramy rozwoju, czego następstwem są różne rodzaje patologii społecznych i rodzinnych.

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   mmacu 

• Grupa: Moderators

Napisano 28 marzec 2012 - 16:18

Jako, że sam jestem uzależniony oraz współuzależniony, zauważam, że doświadczyłem tego z obydwu stron. tzn. jestem współuzależniony jak i sprawcą współuzależnienia. Z uzależnieniem po terapii sobie radzę, ale niestety współuzależnienie coraz bardziej ostatnio daje mi się we znaki.
Niestety jako, że sam jestem uzależniony muszę poczekać około pięć lat i dopiero wtedy mogę zająć się swoim współuzależnieniem. I martwi mnie trochę ta myśl bo minął dopiero rok, a współuzależnienie powraca do mojego myślenia.
Czy możesz mi przybliżyć trochę ten problem z mojego punktu widzenia (tzn. jako osoba uzależnionej?)?
z góry dzięki;)

Udostępnij ten temat:

Strona 1 z 1